Terör örgütü küçük çocukları kullanıyor

teror orgutu kucuk cocuklari kullaniyor 10964314 - Terör örgütü küçük çocukları kullanıyor

Terör örgütü küçük çocukları kullanıyor

Terör örgütü PYD/PKK’nın, Zeytin Dalı Harekâtı’nda Mehmetçik’e karşı küçük çocukları silahlandırdığı ortaya çıktı. Ele geçirilen fotoğraf makinelerinde, çok sayıda silahlı çocuğun görüntüsü bulundu.

Uluslararası insan hakları örgütleri tarafından defalarca gündeme getirilen terör örgütü YPG/PKK’nın savaştırdığı çocuklara ait görüntüler, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı sırasında ele geçirilen fotoğraf makinalarının hafıza kartlarıyla belgelendi. Ele geçirilen fotoğraflarda okul sıralarında kalem tutma çağında 13-17 yaşındaki çocuklara, terör örgütünün silahlı eğitim verdiği görülüyor.

Zeytin Dalı Harekâtı’nın hazırlık aşamasında paniğe kapılan terör örgütü YPG/PKK, çocukları zorla “silah altına alma” eylemlerini artırmıştı. Bölgede ele geçirilen dokümanlar, terör örgütünün kirli yüzünü ortaya çıkardı.

TERÖRİSTLER KENDİLERİ ÇEKTİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından da daha önce defalarca gündeme getirilen YPG/PKK’nın savaştırdığı çocuklar, bu kez terör örgütünün bölgede kendi çektikleri fotoğraflarla belgelendi.

Afrin’de etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerilerinde ve barınma yerlerinde ele geçirilen fotoğraf makinelerinden çıkan hafıza kartları ile dokümanlar, terör örgütünün henüz okul çağında olan küçük yaştaki çocuklara verdiği silah eğitimlerini ortaya koydu. Fotoğraflar ve dokümanlarda, yaşları 13 ile 17 arasında olduğu tahmin edilen çocuklara ait görüntüler bulunuyor.

Çocukların, Kalaşnikofları havaya kaldırdıkları ve nişan almış vaziyette silahlı eğitime tabi tutuldukları fotoğraflarda yer alıyor. Bazı fotoğraflarda da küçük çocukların, bölücü terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan ve örgütün diğer sözde “yöneticilerinin” fotoğrafları önünde de poz verdikleri görülüyor.

BM VE HRW DİKKAT ÇEKİYOR

Dünyanın görmezden geldiği “çocuk savaşçılar” konusu insan hakları örgütleri tarafından da belgelenerek zaman zaman kamuoyunun dikkatine sunuluyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) gibi kuruluşlar, terör örgütü PYD/PKK’nın çocukları savaştırarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini kayda almıştı. HRW’nin Suriye’nin kuzeyinde yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporunda, terör örgütü YPG/PKK’nın özellikle bölgedeki küçük yaştaki çocukları savaştırması, ihlallerin ilk sırasında yer aldı. BM tarafından “Çocuk Askerlerin Kullanımına Karşı Uluslararası Gün” ilan edilen 12 Şubat’ta yazılı bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba, Suriye’nin, çocukların en fazla savaşçı olarak kullanıldığı ülkeler arasında yer aldığını açıklamıştı.

“TERÖRÜN BİZATİHİ KENDİSİ SUÇTUR”

Milliyet’e konuşan hukukçular, terör örgütünün uluslararası mahkemede yargılanmasının örgüte meşruluk kazandıracağı uyarısında bulundu. Hukukçular şunları söyledi:

CEZA HUKUKU UZMANI PROF. DR. VAHİT BIÇAK: “Terörün kendisi bizatihi suçtur. Uluslararası suçtan yargılanma ancak devletlere mümkündür. Bunlar devlet olmadıkları için uluslararası suçtan yargılanmaları onların işine gelir. Uluslararası bir merci önünde yargılanırlarsa terör meşruiyet kazanmış olur. Terör bütün ülkelerin mevzuatında suçtur. Dolayısıyla teröristi kim ele geçirirse o ülke yargılar. Uluslararası makamlar terör örgütlerini yargılayamazlar. Teröristleri ise ancak ulusal mahkemeler yargılayabilir. Uluslararası mahkemeler teröristleri yargılarsa terör örgütünü meşrulaştırmış olur. Uluslararası mahkemeler kamu gücünü kullananları yargılarlar. Miloseviç örneğinde olduğu gibi. Miloseviç kamu gücünü kullandığı için yargılandı. Terör örgütü kamu gücünü kullanmadığı için yargılanması demek bunlara uluslararası meşruiyet vermek demektir. Uluslararası hukuk dediğimiz ise savaşta, çatışmada çocuklar kullanılamaz. Uluslararası sözleşmelere taraf olanlar da devletlerdir. Teröristler ulusal mahkemelerde yargılanır.”
Cezaları ağırlaştırılır

PROF. DR. ERSAN ŞEN: “Uluslararası hukuktan önce Türk Ceza Kanunu’na göre bu bir suçtur. İç hukukumuzda soykırım, insanlığa karşı suçlar düzenlenmiştir. Terör örgütüne bizim kanunlarımıza göre ayrıca çocukları kullandı diye ayrı bir cezalandırma olmaz. Uluslararası hukuk anlamında da bizim TCK’ya göre de zaten bu suçtur. Yakalanırlarsa çocukları kullandıkları için cezalarında artırıma gidilir. Ayrıca çocukları kullanarak işledikleri tüm suçlardan da sorumludurlar. Baskı yapmışlarsa TCK 37/3. fıkrasına göre. Kusur yeteneği olmayan çocukları kullanmışlarsa çocuklar açısından cezalar indirilir, ancak lider kadro açısından cezaları ağırlaştırılır.”

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - Terör örgütü küçük çocukları kullanıyor

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

ceza muhakemesi hukuku 4 baski dik 270x190 - Ceza Muhakemesi Hukuku

Ceza Muhakemesi Hukuku

Bıçak Hukuk Yönetim Kurulu Başkanı Av. Prof. Dr. Vahit Bıçak’ın eserlerinden …

ceza muhakemesi hukuku 4 baski 270x190 - Av. Prof. Dr. Vahit Bıçak'a ait "Ceza Muhakemesi Hukuku" kitabının 4. baskısı çıktı.

Av. Prof. Dr. Vahit Bıçak’a ait “Ceza Muhakemesi Hukuku” kitabının 4. baskısı çıktı.

Bıçak Hukuk Yönetim Kurulu Başkanı Av. Prof. Dr. Vahit Bıçak’ın eserlerinden …